Noslēgusies otrā dabas pētnieku nometne “Pētnieka lidojums Laurēnijā”

Nometnes 1.diena

10. augusta rītā pie Laurenču sākumskolas garā rindā pulcējās 60 jaunie dabas pētnieki ar saviem vecākiem.
Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda un Laurenču sākumskolas vecāku biedrība atbalstu otro reizi šovasar tiek organizēta nometne “Pētnieka lidojums Laurēnijā”. Galvenais šīs dienas pētījums bija sajūtu – maņu taka. Redzes stacijā vērojām kokus un centāmies kādu no redzētajiem kokiem uzzīmēt.
Dzirdes stacijā salīdzinājām pilsētas skaņas ar skaņām dabā. Centāmies atpazīt šo skaņu avotus.
Smaržas stacijā atpazinām ar aizvērtām acīm dažādu augu un vielu smaržas.Taustes stacijā atpazinām maisiņos apslēptus pārtikas produktus. Rāpojot caur auduma tuneli, ar ceļiem un plaukstām sajutām dažādus dabas priekšmetus.
Garšas stacijā bija izveidots meža restorāns, kurā ar aizvērtām acīm baudījām un atpazinām dažādas meža un jūras veltes. Garšojām un centāmies atpazīt dažādus dzērienus, kuri tika pagatavoti no dažādiem augiem.
Dienas noslēgumā valdīja liels prieks un līksme par veiksmīgi pavadīto dienu. Arī nākamās dienas solās būt tikpat piedzīvojumiem bagātas un jaunu atklājumu pilnas.

Nometnes “Jauno pētnieka lidojums Laurēnijā” 2.diena – “Lidojums uz mežu”

Jaunos pētniekus, nometnes dalībniekus, pēc gardām brokastīm, iesvētīja jauno reindžeru kārtā, kam sekoja interesants, jauniem iespaidiem bagāts pārgājiens uz mežu. Dienas gaitā visi apmeklēja četras dažādas stacijas:
Upes dzelmes pētīšanas stacija- vadītāja Madara Alberte iepazīstināja ar noslēpumaino upes dzīvi. Tika mērīts upes straumes ātrums un ar dažādām metodēm meklēti ūdens bezmugurkaulnieki. Izpētot organismu pazīmes un nosakot to sugas, tika vērtēts Lorupes veselības stāvoklis. Secinājums: Lorupe ir diezgan tīra upe.
Kukaiņu pētniecības stacija vadītājs Uģis Piterāns ieveda plašajā kukaiņu pasaulē. Bērni veidoja lamatiņas kukaiņiem, kurās saķēra dažādus zirnekļus, mitrenes un skudras. Tuvējā pļavā jaunie pētnieki azartiski ķēra sienāžus un sirseņus. Tuvumā tika apskatīta spāre.
Meža dzīvnieku pētīšanas stacija- vadītāja Anda Andrušaite iepazīstināja ar meža dzīvniekiem, to aprakstu. Tika meklētas un vērtētas arī cilvēka atstātās pēdas mežā un spēlēts aizraujošs dzīvnieku tvisteris.
Meža pētīšanas stacijas vadītāja Sintija Kordule jaunos dabas pētniekus caur aizraujošies stāstiem un spēlēm ievadīja meža augu pasaulē.
Atgriežoties no pārgājiena, no dienas gaitā iepazītajiem dabas brīnumiem tika izveidots dabas alfabēts.

Trešā nometnes diena

Šīs dienas rīts iesākās ar kopīgu zvērestu par uzvedības noteikumiem pie jūras. Par laimi, gada karstāko dienu mums bija, izdevība pavadīt pie jūras. Bruņojušies ar cepurēm, peldkostīmiem, dvieļiem un daudz ūdens, ar diviem autobusiem devāmies ceļā.
Tūjas Jūrmalā pētījām ūdens iemītniekus jūrā, mērijām vēja stiprumu, vērojām putnus, cēlām smilšu pilis un bieži peldējāmies jūrā.
Diena bija izdevusies !

Ceturtā nometnes diena – “Lidojums uz purvu”

Neskatoties uz to, ka iepriekšējā vakarā daudzi nometnes dalībnieki kopā ar vecākiem devās pētīt sikspārņus, arī šorīt visi smaidīgi un enerģiski tikās Laurēnijā, lai dotos kārtējā ekspedīcijā – šoreiz uz Līgatnes pusi, uz Sudas purvu pie Ratnieku ezera.
Nonākuši pie Ratnieku ezera, sadalījāmies 3 grupās un devāmies iepazīt noslēpumaino purvu. Vispirms Uģis mūs iepazīstināja ar purvā visbiežāk sastopamajiem kukaiņiem-pastāstīja par tiem, kādu parādīja, kādu lika noķert pašiem, piemēram, purva siseni.
Kad dzīvā radība tika iepazīta, devāmies tālāk purvā, kur mūs jau gaidīja Maija, lai pastāstīstu par purva floru. Izspēlējot dažādas spēles, mēs iepazinām ogas, kas aug purvos, izpētījām sūnu jeb sfangu, pat nogaršojām purva ūdeni, kas, kā izrādās, ir ekoloģiski tīrs.
Uzzinot, kas purvā dzīvo un aug, mēs devāmies pie Ulda, lai noskaidrotu, kā tad cilvēkam droši un atbildīgi purvā pārvietoties. Vispirms uzzinājām, ka purvs ir ļoti sens un noslēpumu pilns. Ne velti arī purvus apvij teikas un pasakas. Tad nu mazliet teiku noskaņā visi kopā mērījām purva dziļumu, ar cerību, ka izvilksim ragu tam velnam, kas sēž purva dibenā. Diemžēl vai par laimi no 6,5 m dziļuma izvilkām tikai veco zāli un kudru. Bet tā velna pakutināšana mums ļoti patika!
Bet vislielāko sajūsmu no bērniem Uldis saņēma tad, kad labprātīgi ieskrēja purva ezerā, lai nodemonstrētu, kā pareizi un droši cilvēkam izglābties, ja nu tomēr kādreiz iekrīt purvā. Ļoti atraktīvi un noderīgi!
Priecīgi, vēl vairāk zinoši, mazliet izsalkuši visi devāmies ārā no purva. Pa ceļam iestiprinājāmies ar purva un meža veltēm-mellenēm un brūklenēm. Raibām mutēm devāmies sakopt Ratnieku ezera peldvietu. Un tad jau bijām pelnījuši gardās pusdienas, kas brīvā dabā garšoja vēl labāk.
Mazliet noguruši, bet nu jau ar pilniem vēderiem, devāmies atpakaļ uz Laurēniju, kur savās dienasgrāmatās bērni apkopoja dienas laikā piedzīvoto. Katrs atcerējās kaut ko sev interesējošu, bet visiem bija viens secinājums – atkal bija viena jauka, interesanta un jaunu zinību apgūstoša diena!

Informāciju sagatavoja nometnes skolotājas Madara Alberte, Aiga Cunska , Agnese Poļakova, Agnese Kalviņa, Agrita Garā, Santa Šūmane