Dabaszinību pulciņš veic eksperimentu “Mazgā rokas!”

Janvāra Veselības mēneša ietvaros 3.-6. klašu dabaszinību pulciņu dalībnieki mēģināja pierādīt to, ka roku mazgāšanai tiešām ir nozīme.  Eksperimenta gaita bija sekojoša: tika novārīts, saliets trauciņos un atdzesēts agara-iesala maisījums, kas kalpo kā mikroorganismu barotne. Tad katrs ar vates kociņu savāca mikrobus no savām kādu laiku nemazgātajām rokām un pārnesa tos uz „barotavu”. Pēc tam rokas tika rūpīgi nomazgātas un process atkārtots. Līdzīgi mikrobi tika savākti  no dažādām virsmām – durvju rokturiem, telefoniem, galdiem, kāpņu margas un pat tualetes poda apmales. Tad trauciņi tika rūpīgi noslēgti un marķēti. Jau pēc dažām dienām skolēni satraukti konstatēja pirmās izmaiņas – trauciņos parādījās pūkainas, lielas mikroskopisko sēnīšu kolonijas un mazākas, spīdīgas baktēriju kolonijas! Turklāt bija atšķirības – netīro roku trauciņos šīs kolonijas pārsvarā bija lielas, nereti draudīgās krāsās. Savukārt tīro roku trauciņi tiešām izskatījās tīrāki – ar mazāk, sīkākām un gaišām kolonijām. Eksperimenta veicēji sprieda, ka tādas varētu izskatīties labās baktērijas, kas arī dzīvo uz mūsu rokām. Attiecībā uz citām virsmām secinājums bija interesants – tās virsmas, kas mums šķiet visnetīrākās (tualetes poda apmale), patiesībā var būt vistīrākās, jo skolā tiek tīrītas bieži (paldies mūsu apkopējām!). Bet, piemēram, atslēgas, palodzes uz sevis var slēpt visvairāk mikroskopisko būtņu.
Galu galā tika secināts pats būtiskākais – tas, ko māca mājās un skolā, tiešām ir taisnība – rokas ir jāmazgā, tad mazāk slimosim!
Noslēgumā 3. klašu skolēni vēl pastāstīja par savu veikumu dažām jaunākajām klasēm, kā arī visās klasēs tapa krāsaini tīrību un higiēnu veicinoši plakāti.

Informāciju sagatavoja skolotāja Madara Alberte-Habermane un dabaszinību pulciņa dalībnieki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: