Laurenču sākumskolas tautas deju kolektīvs piedalās starptautiskajā folkloras festivālā “Eiropeāde 2017”

Pašā vasaras vidū, laikā no 26.-30. jūlijam Laurenču sākumskolas tautas deju kolektīvs bija savā pirmajā ārzemju braucienā uz Turku (Somija), kur norisinājās 54.starptautiskais folkloras festivāls “Eiropeāde 2017”, kas ir lielākais Eiropas tautu kultūras festivāls, kurā Latvija piedalās jau vairāk nekā 20 gadus. Festivāla galvenais mērķis ir veicināt Eiropas vienotību, kur dalībnieki sekmē un attīsta paši savu kultūru, cienot arī pārējās. Šī filozofija tiek piekopta katru gadu, kad tūkstošiem cilvēku no dažādām Eiropas daļām, tērpušies savos tradicionālajos tautas tērpos, satiekas, lai dziedātu, muzicētu, dejotu un svinētu.
Šogad festivālā piedalījās rekordiels dalībnieku skaits – 6000 bērnu, jauniešu, pieaugušo un senioru. Festivāla laikā dalībnieki dzīvoja Turku pilsētas skolās, kur sadzīve ļoti līdzinājās Latvijā notiekošajiem dziesmu un deju svētkiem. Bērniem tas bija liels pārbaudījums būt tālu prom no mājām un ģimenes ilgāku laiku, tomēr festivāla noskaņa un kopā būšana palīdzēja aizmirsties un baudīt festivāla norises. Vislielākais gandarījums bija vienu no siltajām dienām pavadīt pilsētas atklātajā peldbaseinā peldoties, spēlējot ūdenspolo un lecot no tramplīna.
Katru dienu pilsētas ielās, krodziņos un uz 13 dažādām skatuvēm norisinājās koncerti, kuros katra grupa uzstājās ar savu 25 minūšu sagatavotu programmu. Laurenču dejotājiem bija iespēja dejot 50 minūšu garā koncerta programmā kopā ar Siguldas vidējās paaudzes deju kolektīvu “Dūka”. Šajā kopkoncertā bērni izdejoja ne tikai savas dejas, bet arī kopā ar pieaugušajiem izbaudīja kopdejas, kas gan mazajiem, gan lielajiem dejotājiem bija jauns izaicinājums. Atsauksmes par kolektīvu uzstāšanos bija lieliskas gan no organizatoriem, gan skatuves darbiniekiem, gan arī no jauniegūtajiem īru, holandiešu, austriešu un vācu draugiem. Aicinājumi piedalīties viņu pilsētu svētkos un braukt ciemos pie mums ir iesākti sarunu līmenī.
Šogad festivālā bērniem bija iespēja iemācīties un piedalīties somu dejas Letkis priekšnesumā, kuru izpildīja visi festivāla bērnu deju kolektīvi noslēguma koncertā. Laurenču sākumskolas dejotājiem pievienojās bērnu deju kolektīvs no Helsinkiem.
Sestdienas vakarā visi festivāla dalībnieki, skatītāji un viesi dejoja somu deju Humppa, un tika uzstādīts pasaules rekords, piedaloties 20 181 dalībniekam. Kā tas izskatījās, iespējams redzēt šeit:
Tomēr vislielākais gandarījums bērniem bija apzināties to, ka ne viņi vienīgie brīvajā laikā mācās dejot tautas dejas, mācās savas tautas kultūru un tradīcijas. To dara dažāda vecuma cilvēki visā Eiropā un arī pasaulē. Bērnu spēja komunicēt ar citiem dalībniekiem angļu valodā bija fantastiska. Arī tiem, kuriem šķita, ka nevienu festivālā nesapratīs, atklāsmes par savām valodas un komunikāciju prasmēm bija pārsteidzošas. Jau tagad var teikt, ka skolēni ir gatavi jauniem izaicinājumiem nākamajā, 55. Eiropeādē, Portugālē 2018 gadā.
Jo dejot ir laime!

Informāciju sagatavoja Laurenču sākumskolas tautas deju kolektīva vadītāja Ieva Roķe