No roku darba līdz 3D modelim!

Līdzīgi kā citos priekšmetos arī mājturībā un tehnoloģijās viens vai vairāki uzdevumi mācību gadā ir kombinēti. Mājturībā un tehnoloģijās II tas nozīmē izstrādājuma veidošanai izmantot dažādas iepriekš apgūtas vai darba gaitā apgūstamas tehnoloģijas – zāģēšana, urbšana, slīpēšana, kā arī izmantot dažādus materiālus – koku, metālu, šoreiz arī plastmasu.
Februāra sākumā par kombinētā darba uzdevumu mājturībā 5. – 6. klasēm tika dots izgatavot koka pulksteni ar stundu un minūšu rādītājiem no kāda cita materiāla. Sākumā skolēni pētīja pulksteņu dizainus interneta resursos, īpašu uzmanību pievēršot pulksteņiem, kas izgatavoti no koka. Pēc tam skolēni izstrādāja sava iedomātā pulksteņa skici, pēc kuras izgatavoja pulksteni. Veiksmīgi, ka lielākā daļa skolēnu pulksteņus ar ciparnīcu pabeidza tieši pirms attālinātā procesa sākšanās, tādēļ mācoties mājās, bija jāizgatavo tikai rādītāji. Jāpiebilst, ka vēl klātienes stundās skolēni vairākkārt centās izgatavot rādītājus gan no koka, gan metāla, taču tie neizdevās funkcionāli – neatbilda pulksteņa mehānisma paredzētajai slodzei. Tādēļ ķērāmies pie idejas, kuru iespējams īstenot arī attālinātajā mācību procesā – 3D modelēšanas un printēšanas! Pēc skolotājas izstrādātās instrukcijas un dotajiem izmēriem skolēni soli pa solim modelēja gan stundu, gan minūšu rādītājus, kurus skolotāja izdrukāja uz 3D printera. Tādējādi iesāktie pulksteņi tika pabeigti un ieliekot bateriju, ir ieguvuši savu gala pielietojumu.
Sirsnīgs paldies Laurenču sākumskolas vecāku atbalsta biedrībai par atsaucību un atbalstu pulksteņu mehānismu iegādē un SIA „SC KOKS” par kokmateriāliem!
Dažu skolēnu pārdomas par darbu:
Pulksteņa gatavošana bija ļoti interesanta, jo varēju pats izdomāt, kādu to taisīšu. 3D modelēšana man ļoti patika, jo paspēju ne tikai uzmodelēt pulksteņu rādītājus, bet izpausties istabas modelēšanā. Iemācījos modelēt mājaslapā tinkercad.com.” Kristaps Paio, 6. b.
Izmantojot koku, auklu un 3D printera izdrukātus rādītājus, uztaisīju pulksteni, kādu vēlējos! Pulkstenis ir skaists un nevajadzēja daudz laika, lai to uztaisītu. 3D modelēšanā man vislabāk patika, ka bija viegli izsekot instrukcijai un modelēt. Tas nebija sarežģīti, paveicu to ātri.” Matīss Martinsons, 6. a
Pulksteņa izgatavošana bija interesanta. 3D modelēšana sākumā likās grūta, bet pēc tam visu sapratu un viss izdevās! Bija interesanti!” Kristers Ernests Zīle, 5. c

Informāciju sagatavoja skolotāja Sandra Ozoliņa

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: