#EkoSkola – Gaismekļi no bungu riņķiem, skārdenēm, audumiem…

Novembrī un decembrī 6.klašu mājturības un tehnoloģiju stundas piepildījās ar radošuma un praktisko darbu skaņām. Tēmā Interjers skolēnu uzdevums bija izgatavot gaismekli, pēc iespējas vairāk izmantojot otrreiz pārstrādājamus materiālus vai pārveidojot neizmantotu gaismekli. Skolēni vienlaicīgi uzsāka pētīt un piefiksēt gaismekļu veidus un dizainus interneta vietnēs, tomēr idejas par to, kādu gaismekli izgatavot, skolēniem radās pakāpeniski – vieniem tās bija skaidras uzreiz, citiem idejas „atnāca” vēlāk vai pēdējā brīdī. Darba procesā ne vienam vien nācās mainīt materiālus, izmantoto tehnoloģiju un darba gaitu, tādējādi izprotot, cik nozīmīga ir produkta izstrādes plānošana, materiālu izvēle un pieejamība.
Paldies Laurenču sākumskolas vecāku atbalsta biedrībai par šīs idejas īstenošanai pieškirto finansiālo atbalstu spuldžu un slēdžu iegādei.
Par to, kā pašiem skolēniem veicās, lasiet viņu atsauksmēs:
Ieva Veica, 6.a:
„Mazliet pastāstīšu, kā un kādā veidā man izdevās izgatavot savu lampu! Esmu cilvēks, kuram patīk daudz krāsas, tāpēc izgatavoju krāšņu lampu. Daudz idejas man deva arī mamma ar bildēm no interneta, kuras bija pilnas ar krāšņām lampām. Tad vienu vakaru sasēdāmies abas kopā un plānojām, kā un kas būs nepieciešams manai lampai. Protams, darbu nepaveicu viena, man palīdzēja mamma ar savām idejām, tētis ar sarežģītākajām lietām – nu kā jau vīrietis! Protams, arī manas mīļās skolotājas, kuras palīdzēja man atrast visu nepieciešamo. Noteikums bija izmantot lietotas lietas, es izmantoju: koka kātu, ko atradu klases stūrī, vecu abažūru, vecus audumus, un, protams, diegus un lampas apakšdaļu, uz kuras stāv mana krāšņā lampa! Galu galā man lampu izdevās izgatavot labi un laicīgi, darbs man ļoti patika un to darīt bija ļoti jautri un interesanti, jo izgatavošanas procesa laikā sanāca netīšām nokrāsot savus klasesbiedrus ar krāšņo sarkano krāsu, ar ko krāsoju savu lampas koku! Paldies manām skolotājām par šo brīnišķīgo ideju!”
Rihards Krauze, 6.c:
„Man šī ideja ienāca prātā, meklējot manas lampas sastāvdaļas. Idejas par lampas izskatu man radās tās gatavošanas procesā. Piemēram, vispirms paņēmu koka paneli apakšā, tad apliku apkārt dekorējošās bumbiņas. Veidoju šo lampu no dažādām mājās atrodamām lietām – mana brāļa piena maisījuma skārdenes un puķu poda. Stiprināju to kopā ar karsto līmi un ar urbi izurbu caurumus nepieciešamajās vietās. Kopumā man šis darbs ļoti patika, jo man bija jāpielieto iztēle un pašam lampa jāizgatavo.”
Keita Marcinkeviča, 6.a:
„Ideja man radās no interneta – šķirstīju, šķirstīju līdz atradu. Ideju uzskicēju, tur norādīju garumus, platumus, augstumus. No sākuma es paņēmu milzīgu kartona plāksni, kuru sagriezu noteiktos platumos un garumos. Tad ar papīra nazi izgriezu zvaigžu formiņas. Beigās visu salīmēju ar karsto līmi. Beigās iznāca lampa tikai no kartona!”Beāte Ņikuļina, 6.c:
„Kā man radās ideja tieši tādu lampu uztaisīt? Es vienkārši skatījos, vai man mājās ir kaut kas, ar ko es varētu uztaisīt lampu. Atradu nevajadzīgu groziņu lampas augšai, ozola koka brusu lampas statīvam, naglas, kuras es izmantoju, lai varētu uz tām uzlikt virsū lampas augšu (groziņu)! Kā es ieliku spuldzi iekšā? Man tas bija diezgan grūti, bet ar stieplēm nostiprināju un nedaudz izmantoju skoču klāt. Tad, lai neredzētu šīs stieples un skoču es aptinu ap naglām baltu striķi, kas to nosedza! Un pēc tam groziņam ar karsto līmi uzlīmēju spīdīgas zelta bumbiņas dekorācijai!”
Aksels Veģeris, 6.a:
„Es izvēlējos taisīt šāda dizaina lampu, jo man patīk, ka spīd gaisma savādāk ārā no burkas, nekā parasti. Varbūt nesanāca tik labi kā biju domājis. Esmu redzējis, kā citiem izdodas uztaisīt līdzīga veida lampu. Lampas izgatavošanai izmantoju striķi, karsto līmi, kociņus un stikla burku. Varbūt varēju vēl kaut ko pielikt.”
Karla Jansone, 6.a:
„Mana lampa ir veidota no mazām audumu un vairs nevajadzīgu apģērbu strēmelītēm. Man patīk nodarboties ar rokdarbiem, tāpēc materiālu mājās man ir daudz. Tā man radās ideja par auduma lampu! Lampai statīvs ir no koka, pie kura piestiprināta spuldze ar vadu. Abažūra pamatni salocīju no metāla stieplēm. Tad tam visapkārt sasēju auduma strēmeles. Lampai ir maiga gaisma un to tagad lietoju kā naktslampiņu.”
Henrijs Polis, 6.b:
„Man šī ideja radās tikai tāpēc, ka es sev gribēju uztaisīt masku no sava mīļākā supervaroņa Black panther. Maska bijā netīšām sanākusi par mazu, un tāpēc tā nebija lietojama, taču man negribējās to mest ārā, jo man tā patika. Līdz šim brīdim es viņu nebiju izmantojis un nu radās iespēja! Izmantoju saldējuma kociņus, vecas stieples, folija gabalus, armēto līmlentu (dakteipu) un manu masku. Kad atvedu to mājās, visiem tā patika, lai arī izskatās diezgan baisi, ja to noliek tumšā telpā. Kā black panther fans un pats veidotājs es nebīstos no tās, un man viņa ļoti patīk!”
Valters Bērziņš, 6.b:
„Redzot pieejamos materiālus, radās ideja gatavot lampu mūsu mājas koridoram, kur vēl nebija piemeklēta neviena lampa. Apaļas formas, no kartona, kurai apkārt aptīta liela virve. Izmantoju pārstrādājamus un lietotus materiālus, un izgatavoju mūsu koridoram piemērotu lampu, kurai gaisma krīt uz leju un tādēļ ir viegli sasiet kurpes. Koridors mums nav liels, tāpēc šī lampa izgaismo to pilnībā. Visgrūtākais lampas izgatavošanā bija to dabūt apļa formā, kā arī pielīmēt virvi ap lampu. Biju sagatavojis ķēdi no aizkaru stiprinājumiem, lai lampa turētos pie griestiem un tētis tikai palīdzēja to iekarināt. Šī lampa mūsu ģimenei patīk, tāpēc tā paliks mūsu mājas interjerā!”

Informāciju sagatavoja mājturības un tehnoloģiju skolotāja Sandra Ozoliņa

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: